Pan Jaroslav Kašparovský nám poskytnul informaci ve věci diskutovaného prodeje rostlin podle nových fytosanitárních opatření. Mgr. Miloslav Králíček, vedoucího oddělení legislativního a právního ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský,
Hroznová 2, 656 06 Brno) zaslal J. Kašparovskému odpověď na jeho dotaz ve věci prodeje svých výpěstků a přebytků rostlin. Z odpovědi vyjímáme to nejdůležitější:
.......ve spolupráci s kolegy ze Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin sděluji následující:
- Přebytky prodávané fyzickou osobou nepodnikající (tj. nemá IČO ani daňovou povinnost), nejsou uváděním do oběhu,
- Jde o přímý a výhradní prodej pouze konečným uživatelům.
Jsou-li splněny výše uvedené podmínky, není třeba registrace ani RL pas. S pozdravem M. Králíček
Z výše uvedeného vyplývá, že běžný pěstitel, který v oboru kaktusů a sukulentů nepodniká a své přebytky prodává pouze jiným pěstitelům (ne překupníkům!) se nemusí na ÚKZUZ registrovat ani vystavovat pro prodávané rostliny rostlinolékařské pasy. Děkuji Jardovi Kašparovskému za důležitou informaci.
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE:
Ing. Jaroslav Srníček upozorňuje, že vysvětlivka J. Kašparovského se týká jen prodeje "z ruky do ruky". Prodeje kaktusů uskutečněného smlouvou na dálku (tzn. hromadné internetové nabídkové akce spolků) se tato informace údajně netýká!
K doplňující informaci Ing. J. Srníčka, týkající se hromadné internetové nabídky akce spolků, připojil J. Kašparovský tuto informaci:
Jsem přesvědčený, že nejenom "prodej z ruky do ruky" v místě prodávajícího (tzn. mezi dvěma nepodnikajícími osobami) ale i prodej zasláním poštou je možný a to od nepodnikajícího kaktusáře, konečnému uživateli. Prodávající ve své nabídce musí upozornit, že nabízené rostliny jsou určeny jen koncovému uživateli. Tím prodávající splnil svoji povinnost. Otázkou zůstává, jak bude posuzován prodej na výstavách, kde do prodeje vstupuje většinou třetí osoba (spolek).