Aktuality a zprávy Společnosti

Solidarita, či kamarádský přístup ?

20.08.2021

Výbor SČSPKS obdržel dopis, který rádi publikujeme:

        Jsme příslušníky jednoho nenásilně utvořeného seskupení. Klan vzniklý naprosto dobrovolně a bez násilí, bez jakýchkoliv následků při vstupu nebo opuštění jeho řádu. Stigma funguje dokonce i bez evidované příslušnosti - tím podstatným je tzv. "šťastné postižení" nějakým způsobem doplňovat život prožitky kontaktem se sukulentními rostlinami. Ať už to je jejich pěstováním, shromažďováním ve sbírkách, jejich výsevem a nebo tím nejnáročnějším, jejich objevováním a pozorováním v přírodě a snahou o jejich zachování v botanické čistotě. V každém případě z vnějšího pozorování neseme v sobě znak onemocnění pro jiné nepochopitelné, které se třeba projeví opřením rukou o pult a pozorováním něčeho, co je nepřitažlivé, možná má ještě trny a nebo jinak odpuzuje. Ale pro ty zasvěcené je podstatný určitý způsob chování a sdílení nereprodukovatelných pocitů.

       Rozhodnutí jedince  patřit do skupiny postižených zasvěcenců je osobní, stejně tak, zda jeho předměty zájmu skončí v kompostu nebo budou jinde přinášet další radost, či risk při inspekci jeho výběru. Kromě nejbližších se tím nikdo nemusí zabývat a nechá nás to chladnými. Pokud dojde ale k vnějšímu zásahu projevem přírody a nejedná se o maličkost, může nás při těch příjemných prožitcích ještě naplnit určitá forma osobního naplnění s řešením situace příslušníka klanu.

      Kam směřuji tím úvodem:  Při nedávné přírodní katastrofě bylo postiženo spousta občanů. Malé i velké škody na majetku osobním i veřejném. Řešením jejich situace se zabývají pojišťovny, banky, stát, obce, občané osobními dary ale především se snaží ti postižení. Jedním z postižených je i klanový příslušník Jarda Doležal v obci Hrušky na Břeclavsku. Jeho dům a další hospodářské objekty ležely přímo v trase větrné rotace. Abych nemluvil o neurčité situaci, byl jsem se na místě seznámit se stavem a prožitky celé rodiny. Nepojištěný dům, hospodářské objekty očesány větrem a skleník 12x4m nazvednutý podtlakem a odmrštěný někde do zahrady. Okamžité práce na nových střešních vazbách a vyzděných štítech, na střechách už nová krytina, jen kytky v bednách na zahradě a většinou pěkně zotavené při nasycení deštěm. 14 dní provoz na benzinový agregát, než energetici udělali nové sloupové vedení nn. A v rodině už narostlý optimismus a opětná životní motivace. Ovšem líčení večerních událostí při zmíněné bouři bylo drastické.

      Nejsem příznivcem neosobního přístupu v aktivaci nějakých přilepených neziskovek nebo charitativních spolků. Nebudu to dále rozvádět. Myslím si, že pomoc by měla směřovat k postiženým bez drobení cestou a s medailemi pro pojídače chlebíčků. Protože chci touto cestou oslovit náš klan(omlouvám se za toto pojmenování), protože vždy a především se jedná o bližší košili, o jakoukoliv formu pomoci. A bude na zvážení jak, zda jednotlivec, spolek či Společnost. Nezávisle k mé výzvě reagoval a už realizoval pomoc Plzeňský spolek a výzvy k pomoci se dožadují i kaktusáři z Holic.

Číslo účtu rodiny Doležalových:  102310237/0300

za Břeclavský spolek předseda Mirek Sochůrek

Co k výše uvedenému dodat? V nouzi poznáš přítele. Na výše uvedené číslo můžete poukázat podle svého uvážení finanční příspěvek, kterým projevíte svoji solidaritu. Aby byla platba identifikována, uvádějte ve zprávě pro příjemce své jméno. Variabilní symbol platby 566268 (IČ Společnosti ČSPKS)

Škody způsobené tornádem 1

Škody způsobené tornádem 2

Škody způsobené tornádem 3

Škody způsobené tornádem 4

Zbytky zachráněných kaktusů

Odstraňování škod u J. Doležala

 

E-přednáška Wiebe Bosma: Sukulenty Indie, překlad Jakub Jilemnický

28.01.2021
Pozývame Vás všetkých na zaujímavú prednášku v podaní holandského sukulentára Wiebe Bosmu o jeho zážitkoch a rastlinách ktoré mal možnosť obdivovať na viacerých cestách po Indii.
Prednáška bude 4.2.2021 o 18:00Vpúšťať budeme asi 20 min skôr, kapacita je pre 500 ľudí, kto skôr príde, má istotu, že sa tam dostane.

Link na vstup: us02web.zoom.us/j/89942473176

Prekladaná bude do češtiny Jakubom Jilemickým, ktorý zároveň zabezpečuje aj technickú stránku.
Prednáška bude poriadaná cez Zoom, bez hesla, ak by náhodou vyžadovalo heslo, tak zadajte adenium.
Pri vstúpení do prednášky je po kliknutí na link potrebné chvíľu počkať, než Vás Jakub vpustí dnu.
Po vstupe k prednáške si prosím vypnite kamery a mikrofóny !

Další pozvánka Mário Snopky

21.12.2020
Zdravím priatelia.
podarilo sa nám dať dokopy ďalšiu zaujímavú prednášku, ktorá bude trochu iná, ako tie doteraz. Prednášať budú dvaja prednášatelia, i keď budú od seba vzdialený niekoľko kilometrov.
Prednáška bude zložená z dvoch častí. Prvá bude o kaktusoch z juhu Peru na lokalitách a druhá časť o pestovaní. Verím, že všetko pôjde ako má a prednášku si užijete.
Kto nemá facebook, nie je problém. Netreba sa registrovať, ani nahlasovať dopredu, či registrovať. Stačí kliknúť sem a pozerať. Ak nestihnete prednášku Live / Naživo, záznam ostane stále na serveri, pod týmto istým linkom: KLIKNI SEM

Klub kaktusárov a sukulentárov Islaya Trnava na Facebooku

13.12.2020
Ak niekto z akéhokoľvek dôvodu nestihol, alebo si chce pozrieť znovu prednášku Václava Jakubca o Mexiku, má tú možnosť na našom serveri na facebooku.
Netreba sa registrovať ani prihlasovať. Sú tam aj ďalšie prednášky ktoré už prebehli, stačí kliknúť na odkaz nižšie.

ON-LINE přednáška Tůma Pavel 2. část

11.12.2020

Srdečně Vás zveme na ON-LINE přednášku „Tůma Pavel – část 2.“.

Úterý 15.12.2020 od 19.00

K přednášce se připojíte kliknutím na odkaz dole. Zobrazí se vám tři možnosti jak pokračovat dál. Zvolíte ten prostřední: POKRAČOVAT V TOMTO PROHLÍŽEČI. A jste tam. Odkaz bude aktivní 30 minut před začátkem, tedy od 18.30

 

Těšíme se.

Karel Pavlíček, Josef Hodyc, Petr Havel a Radovan Janáček

________________________________________________________________________________

Schůzka v Microsoft Teams

Připojit se na počítači nebo přes mobilní aplikaci

Kliknutím sem se připojíte ke schůzce.

Další informace | Možnosti schůzky

ON LINE přednáška

23.11.2020
Zdravím všetkých
Rád by som Vás pozval na ďalšiu online prednášku. Bude to očakávané pokračovanie brazílie v podaní Alexandra Luxa. Len musím upozorniť, že prednáška ostane na stránke len do dátumu uvedeného na obrázku.
Každý si tú prednášku môže pozrieť, aj bez toho, že by sa niekde registroval alebo prihlasoval. Stačí kliknúť na SEM a dostanete sa k všetkým prednáškam, ktoré sú na našej facebookovej stránke.
Nič špeciálne nepotrebujete, len čas a pustiť si zvuk. Prajem príjemné pozeranie.
Mario Snopka

Přednáška ON LINE z Chrudimi

22.11.2020
Vážení milovníci kaktusů a jiných sukulentů
 • Spolky Chrudimských a Královéhradeckých kaktusářů pro Vás připravují ON-LINE přednášky, přímo na obrazovku Vašeho počítače.
 • To proto, že nám a jistě i mnohým z Vás "spolkování" chybí. Tak alespoň takto, jak se dnes vžilo, distančně.
 • První přednášku přislíbil Pavel Tůma, o Mexiku a hlavně, troufnu si tvrdit, o astrofytech a echinomastusech.
 • V úterý 24.11. v 19 hodin.
 • Abyste se přednášky mohli zúčastnit , musíte  udělat jediné. Kliknout na tento přihlašovací mail, který bude aktivní v úterý 24.11. od 18.30
 • Druhou přednášku bude mít Václav Jakubec následující úterý, tedy 1.12.
 • O této a dalších přednáškách budeme průběžně informovat v Našich novinách na INCACT.CZ . Tam bude přednáška ke shlédnutí ze záznamu. 
 • Těšíme se na Vás
 • Karel Pavlíček, Josef Hodyc, Radovan Janáček a Petr Havel

POZOR - ZAVÍRÁNÍ SEZÓNY V CHRUDIMI LETOS NEBUDE !

23.09.2020

Od pořadatelů jsme dostali následující zprávu: 

Stalo se to, co si nikdo z nás nepřál, letošní Zamykání sezóny se ruší. Ruší se Burza, ruší se odpolední přednášky, ruší se Country bál. Skleník u Pavlíčků zůstává otevřen, zahrádka u krbu a u pípy je pod plachtou. Do skleníků je povolen vstup pouze s rouškou. Prodejní a zaplacená místa na burze se přesouvají do roku 2021.

Protože klobásky jsou již vyuzeny, ctěný návštěvník nechť zváží možnost zakoupení několika kusů i pro svou rodinu, a to za nákupní cenu, neboť 40 kilogramů se samozřejmě neprodá. V prodejním skleníku zůstává sleva na zakoupené rostliny ve výši 10%, do konce října po pracovní dny a soboty pak trvá akce se slevou 20%.

Pavel Pavlíček

Důležité upozornění: termín konání Valné hromady Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů z.s. je z důvodu nepříznivé hygienické situace přesunut!

16.09.2020

Podle plánu a stanov SČSPKS z.s. se měla dne 24.10.2020 v severočeském Mostu uskutečnit Valná hromada SČSPKS z.s.. Vzhledem ke stávající zhoršující se hygienické situaci není zaručen příjezd delegátů ze Slovenska. Nepřítomnost delegátů ze Slovenska by objektivně znamenala porušení zásad, na kterých byla SČSPKS z.s. založena. Po konzultaci s orgány hygienické služby se dá  předpokládat, že přeshraniční pohyb osob mezi Slovenskem a Českem bude v říjnu t.r. omezen nebo znemožněn.  Výbor SČSPKS projednal tuto nepředpokládanou  situaci a korespondenčním hlasováním rozhodl většinou hlasů členů výboru SČSPKS o posunutí termínu konání Valné hromady v Mostu o půl roku. Valná hromada by se tedy měla předběžně uskutečnit 24. dubna 2021 v Mostu. Další informace k novému termínu Valné hromady budou průběžně zveřejněny na stránkách časopisu Kaktusy, tomto webu, příp. na stránkách chrudimských e-novin (http://incact.cz/index.php)

 

Děkujeme za pochopení

Za výbor SČSPKS

Jaroslav Vích, předseda

Valná hromada SČSPKS 24. 10. 2020 Most

03.09.2020

Vzhledem k nepříznivému hygienickému vývoji, jak v ČR, tak i na Slovensku, jedná výbor SČSPKS o odložení konání valné hromady o půl roku, tzn. v novém termínu v dubnu 2021. O dalším postupu Vás budem na těchto stránkách informovat.

Jaroslav Vích, předseda SČSPKS

Další zadržené zásilky kaktusů do zahraničí

02.09.2020

Podle informace ředitele Botanické zahrady UK v Praze, Na Slupi, bylo v nedávné době na vyclívací poště v Praze zadrženo několik zásilek kaktusů a sukulentů do zemí mimo území EU bez požadovaných vývozních dokladů CITES. Opětovně upozorňujeme kaktusáře, že veškerý vývoz kaktusů a sukulentů do zemí mimo území EU podléhá skenerové kontrole obsahu zásilky a je málo pravděpodobné, že by rostlinný materiál nebyl objeven. Opětovně vyzýváme všechny kaktusáře a sukulentáře, kteří mají v úmyslu posílat kaktusy a sukulenty do zemí mimo EU, aby se dobře seznámili s předpisy, které je nutné při vývozu rostlin do zemí mimo EU dodržet! Ušetří si tím mnoho problémů i finančních prostředků.

Ing. Ivan Běťák, jednatel SČSPKS

Další důležité informace k „Nařízení EU o zdraví rostlin“

15.06.2020

Ing. Jaroslav Srníček se dlouhodobě věnuje problémům, které pěstitelům vznikly vydáním "Nařízení EU o zdraví rostlin". Toto kontroverzní nařízení ukládá pěstitelům, bez jakéhokoli smysluplného odůvodnění, řadu, z pohledu pěstitelů kaktusů a sukulentů, nesmyslných povinností. Z důvodu rychlého předání informací publikujeme jeho aktuální článek ve kterém nabízí své znalosti při řešení vašich praktických problémů spojených s registrací, složením e-learningového testu, žádostmi o informace či podáváním žádostí u ÚKZÚZ o vydání „Plant passport“.

 

Vysvětlivka pro amatérské pěstitele kaktusů a sukulentů k prodeji rostlin podle nového fytosanitárního režimu

30.04.2020

Pan Jaroslav Kašparovský nám poskytnul informaci ve věci diskutovaného prodeje rostlin podle nových fytosanitárních opatření. Mgr. Miloslav Králíček, vedoucího oddělení legislativního a právního ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský,
Hroznová 2, 656 06 Brno) zaslal J. Kašparovskému odpověď na jeho dotaz ve věci prodeje svých výpěstků a přebytků rostlin. Z odpovědi vyjímáme to nejdůležitější:  

.......ve spolupráci s kolegy ze Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin sděluji následující:

 1. Přebytky prodávané fyzickou osobou nepodnikající (tj. nemá IČO ani daňovou povinnost), nejsou uváděním do oběhu,
 2. Jde o přímý a výhradní prodej pouze konečným uživatelům.

Jsou-li splněny výše uvedené podmínky, není třeba registrace ani RL pas. S pozdravem M. Králíček

Z výše uvedeného vyplývá, že běžný pěstitel, který v oboru kaktusů a sukulentů nepodniká a své přebytky prodává pouze jiným pěstitelům (ne překupníkům!) se nemusí na ÚKZUZ registrovat ani vystavovat pro prodávané rostliny rostlinolékařské pasy. Děkuji Jardovi Kašparovskému za důležitou informaci. 

DOPLŇUJÍCÍ  INFORMACE: 

Ing. Jaroslav Srníček upozorňuje, že vysvětlivka J. Kašparovského se týká jen prodeje "z ruky do ruky". Prodeje kaktusů uskutečněného smlouvou na dálku (tzn. hromadné internetové nabídkové akce spolků) se tato informace údajně netýká! 

K doplňující informaci Ing. J. Srníčka, týkající se hromadné internetové nabídky akce spolků, připojil J. Kašparovský tuto informaci: 

Jsem přesvědčený, že nejenom "prodej z ruky do ruky" v místě prodávajícího (tzn. mezi dvěma nepodnikajícími osobami) ale i prodej zasláním poštou je možný a to od nepodnikajícího kaktusáře, konečnému uživateli. Prodávající ve své nabídce musí upozornit, že nabízené rostliny jsou určeny jen koncovému uživateli. Tím prodávající splnil svoji povinnost. Otázkou zůstává, jak bude posuzován prodej na výstavách, kde do prodeje vstupuje většinou třetí osoba (spolek).

 

Informace o zrušení kaktusářských akcí

01.04.2020

Vážení návštěvníci webu, vzhledem k opatřením vlády spojených s pandemií koronaviru budou zřejmě všechny společenské
akce minimálně do konce června zrušeny. Pokud jsme od pořadatelů dostali oznámení o zrušení akce, je to v seznamu kaktusářských akcí uvedeno. V opačném případě kontaktujte pořadatele! 

Důležité upozornění: Změna fytosanitárního režimu

18.11.2019

Od 14.12.2019 se mění fytosanitární režim EU. Tyto změny se týkají dovozu a vývozu kaktusů.

Výzva čtenářům organizací, které si dosud nevyjasnily svůj vztah k SČSPKS

11.11.2019

Ve 3. čísle časopisu KAKTUSY 2019 na str. P/41 byl uveřejněn seznam organizací – členů Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů z. s. (SČSPKS), které si dosud nevyjasnily svůj členský statut ve Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů. Protože SČSPKS od svého založení sdružuje, jako své členy, organizace pěstitelů kaktusů a sukulentů musíme naši organizační strukturu přizpůsobit nařízení občanského zákona. Bližší vysvětlivky naposledy zveřejněny ve 3. čísle časopisu Kaktusy 2019 na str. P/40. Poněvadž většina funkcionářů organizací, které si dosud nepotvrdily svůj vztah k SČSPKS, na výzvy nereaguje, obracíme se na všechny čtenáře, kteří jsou členy těchto organizacís následující výzvou:

Upozorněte vámi volené funkcionáře, aby v nejkratší době uzavřeli s SČSPKS dohodu o členství. Na stránkách časopisu Kaktusy byl tento, nanejvýš jednoduchý postup, několikrát popsán. Pokud taková dohoda nebude uzavřena nejpozději před konáním valné hromady SČSPKS, ztratí vaše organizace právo zúčastnit se valné hromady, právo delegovat svého zástupce do výboru SČSPKS a právo volit. Následně bychom nemohli těmto organizacím dodávat ani časopis KAKTUSY, protože stanovy SČSPKS jednoznačně stanoví, že časopis je vydáván pouze pro členy, tj. organizace s dohodou o členství v SČSPKS, příp. fyzickým osobám, které se stanou sympatizujícími členy. Pokud vaše organizace reálně zanikla, nebo počet členů klesl pod přijatelný počet (méně než 3 členové), doporučujeme spojení s jinou větší organizací v okolí. Pokud se jedná pouze o jednotlivce ze zaniklých organizací, tito mají možnost zajistit si odebírání časopisu prostřednictvím pražského spolku (Ing. I. Běťák nebo Ing. L. Berka) V těchto případech budou platit cenu časopisu plus poštovné. Tuto skutečnost, prosím, oznamte některému z funkcionářů (předseda, jednatel, hospodář). Kontakty jsou uvedeny v tiráži jednotlivých čísel časopisu Kaktusy.

Ing. Jaroslav Vích, předseda SČSPKS,
Ing. Stanislav Stuchlík, hospodář SČSPKS

Zápis z jednání výboru SČSPKS

11.10.2018

K dispozici je úplný zápis z jednání výboru SČSPKS, které se konalo v pátek 28. září 2018 v Chrudimi. Dokument je ve formátu PDF.