Horst Havelka – 80 let

Horst Havelka - 80 let

Zdá se to až neuvěřitelné, v lednu 2022 oslavil 80 let pan Horst Havelka z Nových Heřminov, obce mezi Bruntálem a Krnovem. Horst, kterého známe jako stále usměvavého a energií hýřícího pěstitele, začal pěstovat kaktusy už v šedesátých letech minulého století. Jeho celoživotním koníčkem se ale stalo pěstování sukulentů a jiných exotických rostlin, které ho prostě očarovaly. Začínal s malým skleníčkem na zahradě, ale brzy přistavěl ke svému domu větší skleník. Tento skleník je celoročně vytápěný a slouží k pěstování sukulentů a jiných rostlin. Kaktusy dostaly místo v dalším skleníku, postaveném na střeše, kde se leze po žebříku. Těmito skleníky prošlo mnoho návštěv. Vzpomínám na historku, kdy na Bruntálsko jezdívali Petr Pavelka se synem Petrem z Příbrami k rodině. To už byli od sebe jen pár kilometrů, tak stačilo jen zavolat, zda mohou přijet. Hovor začínal následovně: „tady Petr Pavelka Staré Heřminovy, je tam pan Horst Havelka Nové Heřminovy?“ Slovo dalo slovo a návštěva oběma Pavelkům učarovala, zvláště když zde viděli větší kolekci lithopsů, konophyt a jiných mesemb. V následujících letech se oba Pavelkové začali těmto rostlinám intenzivně věnovat a Petr Pavelka ml. se stal odborníkem světového jména.
Když jsem po základní vojenské službě začínal znovu s pěstováním kaktusů, navštívil jsem všechny sbírky kolem Krnova, odkud pocházím. Nedávno jsme na toto téma s Horstem mluvili a došli jsme k závěru, že se známe už opravdu dlouho.
Kaktusáři z Krnovska a Bruntálska se scházeli pravidelně každý měsíc u někoho z nich ve sbírce a přes zimu v kanceláři jejich předsedy Josefa Křípala z Krnova. Nezapomenutelné byly návštěvy u Horsta Havelky. Vždy bylo o čem diskutovat. Kaktusáři z Krnovska měli mezi sebou vždy velmi přátelské vztahy. Jezdívali na společné dovolené, pořádali zájezdy do sbírek a na různé kaktusářské akce. Vzpomínám na úsměvnou historku, kdy se v pozdních hodinách, na sympoziu Kaktusy v Pobeskydí, zeptal známý, nejmenovaný pěstitel skupinky diskutujících: kdo to je? Tenkrát Mirek Kupčák pronesl, dnes už legendární větu: „ty neznáš Horsta Havelku, kdo nezná Horsta Havelku, není kaktusář“. Bohužel po roce 1989 nastal útlum klubové činnosti, dříve narození pěstitelé odcházeli do kaktusářského nebe, až Klub kaktusářů v Krnově zcela zanikl. Zůstali jen dva nebo tři starší, skalní kaktusáři. Horst Havelka občas přijede na schůzku KK Ostrava, zejména je-li přednáška o jeho oblíbených sukulentech. Když jedu s manželkou do Jeseníků, nezapomenu Horsta Havelku navštívit a povykládat u kafíčka.
Horste, chtěl bych Ti za nás kaktusáře popřát do dalších let především hodně zdravíčka, štěstí, pohodičky a pěstitelských úspěchů. Ať Tě dobrá nálada nikdy neopustí. Budu se těšit na další milá setkání.
Lumír Král

[ Návrat zpět ]