Zemřel Josef Králík

Josef Králík in memoriam

Naše řady navždy opustil známý kaktusář a kamarád Josef Králík z Lipníka nad Bečvou. Zemřel 11. 2. 2024 ve věku sedmdesáti devíti let. Měl dvě dcery – Šárku a Alenu a dva syny – Petra a Josefa, k tomu sedm vnoučat a dvě pravnoučata. Po vystudování střední školy celý život pracoval okolo železnice. Měl rád cestování železnicí, a přitom také navštěvoval kaktusáře po celé republice i na Slovensku.

Jožka sbíral a pěstoval kaktusy od útlého věku. Jeho hlavním zájmem byly sulkorebucie, měl jich obrovské množství, k tomu ještě přibral notokaktusy. Byl členem Notosekce, kde organizoval setkání u něho doma. Po své návštěvě Chile a Argentiny v roce 2010 se začal zajímat i o tamní rostliny. Byl dlouholetým předsedou spolku kaktusářů v Přerově a na stáří, v roce 2004, se stal členem kaktusářů v Ústí nad Orlicí, kam pravidelně dojížděl vlakem.

Byl velký kaktusář v tom, že nikoho neodmítl a byl ochoten pro kaktusáře udělat vše, co od něho kdo čekal. Těch sbírek, co jsme spolu projeli vlakem s ruksakem na zádech, bylo po celé republice mnoho a mnoho.

Jožko, jsem rád, že jsem mohl tolik věcí s Tebou prožít a že jsi tak moc udělal pro kaktusářský svět. Budeme na Tebe vzpomínat – nejen já, ale také kaktusáři v Ústí nad Orlicí – a vůbec všichni, kdo se s Tebou mohli setkat.

Jiří Grund

[ Návrat zpět ]