Jarda Šnicer padesátníkem

Jarda Šnicer padesátníkem

Začalo to poměrně nenápadně – potkali jsme se u Kolína…, resp. přímo v Kolíně na přednášce Jardy Chvastka, tuším v roce 1989, a to ještě před revolucí. Od té doby, přitom stále mladí, se naše osudy prolínají, ačkoliv jsme o pár desítek let zestárnuli.

Jarda (narozen 8. 8. 1973) byl od útlého dětství v zajetí kaktusů. Věnoval se jim natolik intenzivně, že nejedni prodejci kaktusů dodnes vzpomínají, jak jim malý, blonďatý chlapeček chtěl nekompromisně přepisovat jmenovky, nebo si z mnoha beden, po lopotném přerovnávání, vybíral to nejlepší zboží. V tomto případě nešlo u Jardy o lehkou pubertální přidrzlost, protože do té mu scházelo ještě několik let…  Vzácná souhra náhod nás dovedla k tomu, že jsem v roce 1991 získal univerzitní grant na přírodovědnou expedici México asombroso 91, do které jsem propašoval tehdy čerstvě osmnáctiletého Jardu. Už tenkrát nám všem bylo jasné, že jeho znalosti terénu a souvztažností, příbuzenských vazeb kaktusovitých rostlin, jakož i determinace rostlin v terénu jsou téměř fenomenální. Od té doby snad neexistoval jediný rok, kdy by za kaktusy nebo i jinými sukulenty nevyjel. Spíše vyjížděl i vícekrát za rok! Proto dnes Jarda kraluje na pomyslném žebříčku sestaveném z počtu cest za kaktusy – jen v Mexiku byl doposud 57x!!! – nepočítaje další země jako např. USA, Chile nebo Namibie! Na rozdíl od mnoha jiných „cestovatelů“ se Jarda vrací s úspěchy, které předává na přednáškách a také v odborných článcích. Jarda stojí za mnoha novými popisy kaktusů a také za objevením přísně tajných lokalit se vzácnými kaktusy, které měly být pro amatéry nesmyslně skryty. Kaktusářský Lotrando tak pomáhá tomu, že namnožením vzácných rostlin v pěstírně chrání jednotlivé, konkrétní druhy na nalezišti.

Každý, kdo Jardu zná, by jistě vzpomněl ve spojitosti s ním na nějakou velmi zajímavou, neřkuli pikantní situaci. Někteří by jistě přidali vzpomínku spojenou s jistou formou nepřipravenosti třeba při začátku přednášky, kdy lehce nervózně rovnal stovky diapozitivů do zásobníku. Někdo možná doposud nevstřebal Jardovy nekompromisní postoje k mnoha ožehavým společenským tématům. Tohle všechno však dělá z Jardy Jardu – neskutečně svérázného, ale poctivého, slušného, zásadového člověka a pro nás pro mnohé kamaráda na celý život a kaktusáře s velkým K.

Původně jsem si myslel, že mě napadne, napsat tuto gratulaci k padesátinám poněkud neotřele, jak by se k osobě oslavence hodilo. Toto výročí a význam jubilanta mi však svázaly klávesnici!

Libor Kunte

[ Návrat zpět ]