Jaroslav Landa – 75 let

Jaroslav Landa - 75 let

Dne 18. ledna 2022 oslavil své 75. narozeniny p. Jaroslav Landa, zakladatel Klubu kaktusářů Náchod v roce 1974 a jeho první předseda.
Jako tehdejší člen Klubu kaktusářů Dvůr Králové n. L. se nechal inspirovat královédvorskými kaktusáři, konkrétně p. Josefem Codrem, Zdeňkem Francem a dalšími, kteří mu vnukli myšlenku založit klub kaktusářů v Náchodě. Tehdy v kaktusářské branži Náchoda již vévodil zahradník A. Mojžíš, který vedl zahradnictví MPKS Náchod, dále p. Dvořáček, Rail a jiní, u kterých byla možnost získat nějakou tu rostlinku do sbírky. Myšlenku se mu podařilo uskutečnit a v roce 1974 se konala ustavující schůze Klubu kaktusářů Náchod. V průběhu let jej ve vedení Klubu vystřídal ing. A. Pitaš, poté p. Marie Koutská. Společným úsilím všech členů Klub žije dodnes a v roce 2024 oslaví 50 let od svého založení.
P. Jaroslav Landa celý život pracoval jako mechanik kancelářských strojů u firmy Kancelářské stroje, později se osamostatnil.
Kaktusy jej však provázejí celým jeho životem. Jeho sbírka prošla v průběhu doby proměnami, z Náchoda se v obměně přestěhovala do Doubravice u Nahořan. Kromě kaktusů a sukulentů jsou ve skleníku přes léto k vidění i další rostliny, konkrétně achimenesy, česky honzíky, kterých má přes 100 odrůd.
P. Jaroslav Landa je po celou dobu aktivním členem Klubu a podílí se na společných akcích. Do dalších let mu přejeme především pevné zdraví a mnoho radosti z jeho zálib.

Za Klub kaktusářů Náchod sestavil Jindřich Svoboda

[ Návrat zpět ]