Ing. Zdeněk Červinka (19. 8. 1947–18. 12. 2022)

Zdeněk Červinka in memoriam

V neděli 18. 12. 2022 nás překvapila smutná zpráva, že zemřel v ČR velice dobře známý kaktusář Zdeněk Červinka. Byl 15. Zlatý Alberto (z roku 2014), známý svými přátelskými vztahy s řádově stovkami přátel společné záliby v ČR a na Slovensku. Oblíbený bavič při přátelských posezeních (Dračí sluj, akce jako Otevírání nebo Zamykání sezóny, výroční schůze spolků aj.) a hlavně zkušený organizátor spolkového života.
Zdeněk Červinka byl od 17. února 1990 členem, a o měsíc později už předsedou přípravného výboru, který měl za úkol založit novou Společnost pro kaktusy a sukulenty (SPKS), postavenou na principu kolektivního členství. Činnost tohoto PV se završila při ustavující valné hromadě 6. října 1990, na níž byl Zdeněk zvolen prvním předsedou výboru (prezidentem) SČSPKS. V této funkci setrval až do 30. listopadu 1996 a prožil v ní nejtěžší období Společnosti, které dnes už bereme jako samozřejmost.
Se Zdeňkem jsem se znal osobně již od roku 1966, kdy jsem poprvé navštívil sbírku, kterou měl společně s bratrem Ladislavem (nar. 1945). Dlouho jsme spolupracovali ve výboru SČSPKS, kde jsem se nechal přesvědčit do funkce „tiskového mluvčího“ a zapisovatele z výborových schůzi. Od roku 1996 byl Zdeněk Červinka na valných hromadách vždy zvolen jako místopředseda Společnosti za české regiony a byl předsedou KK v Čelákovicích. Velká sbírka, v níž nejoblíbenější byly rody Echinopsis, Tephrocactus, už bohužel ztratila majitele.
Naposledy jsme se setkali se Zdeňkem v únoru 2022 na setkání přátel mrazuvzdorných kaktusů v Horních Počaplech u Mělníka.
Přítel Zdeněk Červinka, byl výjimečnou osobností, na kterou nezapomeneme. Čest jeho památce!
Jan Gratias

[ Návrat zpět ]