Kaktusy 2020 | Speciál 1

Kaktusy speciál 2020|1 - úvodní obráze

Jedineční japonští pěstitelé

sukulentních rostlin

 

Několik vět autora na úvod

 

 

Vážení čtenáři časopisu Kaktusy,

jmenuji se Kono Tadayoshi, jsem z města Osaka v Japonsku a dostal jsem vzácnou příležitost připravit speciální japonské číslo pro český časopis Kaktusy. Téma Speciálu je zaměřeno na jedinečné japonské pěstitele a unikátní japonské kultivary. Představím osm velmi zajímavých pěstitelů zaměřených na haworcie, gasterie, kaktusy, cibuloviny, litopsy, konofyta a některé další rody.

Narodil jsem se v roce 1991, je mi tedy 29 let. Se sukulenty jsem začal, když mi bylo 12. Pěstoval jsem i jiné rostliny jako například tropické kapradiny, tradiční zahradnické druhy…, ale kaktusy a jiné sukulenty mne zajímaly nejvíce. Obdivováním a pěstováním sukulentů jsem „promarnil“ své dětství. Získal jsem magisterský titul studiem evoluce listů, zejména jejich tvarů, a hlavním tématem byla fylogeneze trnů u Cactaceae. Nyní se pokouším o doktorát. Zaměřuji se na rostliny nejen z vědeckého hlediska, ale popisuji také jejich přirozenou krásu. Nyní jsem začal pracovat jako editor ISIJ časopisu (největší spolek zaměřený na kaktusy a jiné sukulenty v Japonsku), kam přispívám článkem o kráse sukulentů každý měsíc. 

My Japonci často upřednostňujeme unikátní formy, jedince, odchylky na úkor botanických hledisek a ne vždy si lámeme hlavu správnými latinskými názvy a přesným zněním lokalit. Milujeme rostliny, jejich tvary a ducha a snažíme se objevit jejich potenciál. Ve fotografiích je krása, proto netvoříme ani zbytečně složitý text. Doufám, že si užijete náš japonský pohled.

Tadayoshi Kono, Japonsko

 

Kaktusy speciál 2020|1 - strana 4

Kaktusy speciál 2020|1 - strana 16

Kaktusy speciál 2020|1 - strana 21

Kaktusy speciál 2020|1 - strana 29

 

Kaktusy speciál 2020|1 - zso

[ Návrat zpět ]