Kaktusy 2024 | Speciál 1

Kaktusy kanadských Velkých plání

Jan Hadrava

Tento Speciál si klade za cíl seznámit pěstitele s ekologií kanadských kaktusů, zprostředkovat několik někdy rozporuplných poznatků a reportážní formou ho provést po těch lokalitách eskobárií a opuncií, které jsme navštívili. Tím snad přispět k lepšímu zvládnutí kultivace především kanadské E. vivipara. V našich sbírkách se nevyskytuje často a zdá se být v kultuře problematičtější než rostliny ze Spojených států.

Naši výpravu za poznáním kanadských Velkých plání a jejich kaktusů komplikoval Covid. Několik let odkládanou cestu nakonec i informace o lesních požárech nebývalého rozsahu, které od jara loňského roku sužovaly kanadské severní provincie. Naštěstí se do prérií nerozšířily i když severozápadní vítr sem přinášel kouř ještě v září.

Každé pojednání o E. vivipara (Nutt.) F. Buxbaum (1951) var. vivipara obsahuje informaci o jejím rozšíření na sever až do Kanady, kde roste na Velkých pláních v provinciích Alberta, Saskatchewan a Manitoba. Tím to ale končí a žádné další podrobnosti k dispozici nejsou. Čestnou výjimkou je článek Jonase Lüthyho Kaktusy v Kanadě publikovaný v Aztekia 1985 v překladu Rudolfa Dufka.

 

ks-0124-obalka

 

ks-0124-str-8

 

ks-0124-str-9

 

ks-0124-str-16

 

ks-0124-str-22

 

ks-0124-zso

[ Návrat zpět ]