Kaktusy 2022 | Speciál 1

Ks-01-ob

Gymnokalycia Paraguaye

Volker Schädlich

V České republice byly kaktusy z Paraguaye vždy velmi oblíbené. Je to pravděpodobně také proto, že s těmito rostlinami intenzivně pracovali uznávaní čeští kaktusáři jako Alberto Vojtěch Frič, Bohumil Schütz, Zdeněk Fleischer, František Pažout a Ferdinand Plesník. Proto jsem obzvláště potěšen, že vám v tomto čísle mohu přiblížit rozšíření gymnokalycií v Paraguayi prostřednictvím míst, která jsem navštívil. Možná vás to povzbudí, abyste se těmito krásnými rostlinami zabývali a pěstovali je ve sbírkách

Moje první cesta do Jižní Ameriky mě přivedla v roce 2001 právě do Paraguaye. Byla to láska na první pohled. Země byla a ještě stále je málo připravená na cestovní ruch. Byl to Friedrich Ritter, kdo mě fascinoval svými popisy objevů na Cerro Leon. Paraguay je stále jednou ze zemí, které nejsou tak často navštěvovány „kaktusáři-turisty“. Na jedné straně je to způsobeno špatnou infrastrukturou, zejména na severu země, na druhé straně relativně chudou kaktusovou flórou Paraguaye.

Během pětitýdenní cesty v roce 2001 jsem nevyhnutelně poznal Gran Chaco. Tehdy byla vzbuzena moje zvědavost na tuto jedinečnou oblast. Následovalo mnoho cest, hlavně za poznáním kaktusové flóry. Na stanoviště v Gran Chaco se specializuje řada zvířat a rostlin. Chaco zabírá 246 925 km² rozlohy Paraguaye, což je celá oblast na západ od řeky Río Paraguay. Oblasti se stabilním tlakem určují počasí a zajišťují dostatek slunečního svitu. Zejména v létě bývají srážky, které jsou někdy velmi silné. V dubnu 2012 byla velká část chaca v Paraguayi pod vodou. Když jsme v roce 2012 cestovali na severu země, řekli nám o tom místní obyvatelé. Ten rok jsem zaznamenal výrazný nárůst semenáčků, zejména v rodech Frailea a Gymnocalycium. Pravděpodobně takové povětrnostní jevy přispívají k tomu, že populace se mohou obnovit a znovu stabilizovat.

Vítr v Paraguayi často přichází ze severovýchodu a zpočátku s sebou stále přináší vlhkost, která klesá směrem na západ. Výsledkem je, že v chacu v Paraguayi existují dva různé typy vegetace. Na západě, který je velmi suchý, jsou opadavé, suché listnaté lesy, ve kterých se nacházejí kaktusy. Vlhčí východ se vyznačuje savanami s palmami, zejména palmou Carandayovou (Copernicia alba). Tyto oblasti jsou často zaplaveny. V Gran Chaco existují silné sezónní výkyvy teplot. Pro jaro (září a říjen) je charakteristický silný vítr a sucho. Teplo je od listopadu do února a teploty přes 40 °C nejsou neobvyklé. Většina srážek spadne během letního období. Od března dále teploty poklesnou a noci jsou chladnější. Nejchladnější dny jsou od května do srpna. Mráz je vzácný, sníh a dlouhodobý mráz nikdy neexistují.

Vegetace na jihovýchodě Paraguaye vypadá úplně jinak. Je to oblast, ve které můžeme najít gymnokalycia. Všechna stanoviště odsud zobrazených rostlin jsou v Cordillera de los Altos. Srážky jsou po celý rok. Ve východní Paraguayi obvykle nebývá absolutně suchý měsíc. Oblast Cordillera de los Altos patří do centrální paraguayské horské oblasti, která je rozdělena hlubokými zářezy na řadu stolových hor. Země není příliš úrodná, na písčitých půdách se praktikuje chov dobytka, na orné půdě zemědělství. Většina území je obdělána, z původního lesa zbývá už jen několik malých ploch. Většina lidské populace žije ve východní Paraguayi.

 

Ks-01-s10

Ks-01-s11

Ks-01-s25

Ks-01-s26

 

a na závěr

Ks-01-zso

[ Návrat zpět ]