Společenská rubrika

Jiří Just in memoriam

Vážení přátelé, s velkým zármutkem vám musíme oznámit, že nás dne 13.12.2020 ve věku 75 let navždy opustil nepřehlédnutelný, nepostradatelný a skalní člen Klubu kaktusářů Hradec Králové Jirka Just.

Jirka se narodil 21.2.1945. Kaktusům se začal věnovat přibližně ve 30 letech, a to v roce 1975, společně s kamarády Luďkem Šišperou, Pepou Jurčekem, Pepou Kohoutem a Mirkem Sladkovským.

Sbírku měl Jirka umístěnou ve skleníku vlastní výroby. Ten byl provedený naprosto precizně, s mnoha zlepšováky, jako jsou například speciální výsuvné parapety. Jirka byl známý svou pečlivostí, puntičkářstvím a také nelítostným bojem proti hmyzu, takže jeho skleník byl vybaven neproniknutelným systémem sítí, aby se dovnitř nedostal ani jediný škůdce. Ve sbírce o velikosti cca 25 m čtverečních tvrdě pěstoval krásné, výstavní rostliny vybraných druhů, rostoucích v Jižní i Severní Americe. Svými přepychovými rostlinami zásoboval nejen celý hradecký klub, ale i široké okolí. V Hradci byste nenalezli kaktusáře, který by od něho neměl alespoň jednu kytičku.

Jiří Just

Jirka byl velmi vynalézavý a šikovný. Mimo řady dalších zlepšováků sestrojil a provozoval i řezačku na plastové jmenovky, které dodával všem zájemcům z klubu. Tyto jmenovky, v přesných zákrytech, s technickým písmem psaným tuší byly také nepřehlédnutelným atributem jeho sbírky.

Profesí byl Jirka konstruktér - nástrojař. Mnoho let pracoval na dráze (MTH HK). Před odchodem do důchodu byl zaměstnaný u firmy Glatt-Pharma HK. V roce 2005 podnikl Jirka svou jedinou cestu za kaktusy, a to do Bolívie. Pak přišel nešťastný rok 2008, kdy Jirka utrpěl těžký úraz po pádu na svém milovaném kole, na kterém podnikal dlouhé výlety i dojížděl na všechny kaktusářské akce. Jirka nám všem bude velmi chybět. Byl to velký kamarád, každému rád pomohl, nezkazil žádnou legraci, ba naopak. Ostatní rád bavil, ať už hrou na kytaru a zpěvem, nebo vyprávěním. Bez Jirky se neobešla žádná společenská akce. Účastnil se všech a tyto pak spolu s několika kamarády nad ránem pravidelně zavíral. Jedna malá osobní vzpomínka. Mně Jirka pomáhal s budováním mých skleníků. Dělal jakýsi stavební dozor. Nikdy nezapomenu, jak poctivý a přísný byl, jak musela být všechna práce odvedená precizně a dokonale, bez jediné chybičky. Jirko, dík.
Za Klub Kaktusářů Hradec Králově Libor Mejstřík

 

Smutná zpráva z Náchoda

Klub kaktusářů Náchod s lítostí oznamuje že dne 30. října 2020 navždy opustil řady kaktusářů pan Ing. Antonín Pitaš, dlouholetý předseda Klubu kaktusářů Náchod. Na jeho odchodu se podepsala epidemie Covid-19. Do čela Klubu byl zvolen 21.2.1975 a v jeho čele stál do poslední chvíle. Pod jeho vedením jsme se jako sekce ZO ČZS Náchod téměř dočkali 50.výročí založení KKN, které připadá na rok  2024. Po celou dobu byl aktivním členem KKN. V průběhu doby se pod jeho vedením uskutečnila řada zájezdů po ČR i do zahraničí, ve své době byly v Náchodě pořádány výstavy kaktusů, zprvu samostatné v Náchodském kulturním středisku, později ve spolupráci s náchodskými chovateli.

FOTO

Za vedení př. Pitaše se podařilo v Náchodě přivítat na přednáškách řadu významných kaktusářů. Mezi  nimi nechyběli, jako úzký výčet, př. Šubík, Haberman, Zavadil, Hladký, Říha, Jelínek, Codr, Dostál, Franc a řada dalších. Každoroční předprázdninový piknik u některého z našich členů se dočkal pokaždé příznivého ohlasu. V posledních letech došlo k úzké spolupráci s Klubem kaktusářů v Novém Městě nad Metují a společně byly pořádány výstavy na novoměstském zámku a rovněž další akce, jako jsou přednášky nebo výjezdy do sbírek. Spolupráce a kontakty se též udržují i s dalšími kluby v okolí, ať to je KK Broumov nebo KK Dvůr Králové n.L. Svoje zkušenosti využil i jako člen Územní rady ČZS Náchod
a jako člen ZO ČZS Náchod. Odchodem př. Pitaše ztrácí KKN i ZO ČZS Náchod aktivního člena, kterých už je dnes málo.

Čest jeho památce!
Náchodští kaktusáři

 

Zemřel Ing. Gabriel Vereš

S lítostí a smutkem oznamujeme, že 14. října 2020, den před svými 80-tými narozeninami. zemřel po těžké nemoci Ing. Gabriel Vereš ze Sliače, autor knih o zimovzdorných kaktusech a Zlatý Alberto 2015. Vzhledem k nepříznivé hygienické situaci se pohřeb zesnulého uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Čest jeho památce.
Výbor SČSPKS