Společenská rubrika

Smutná zpráva z Náchoda

Klub kaktusářů Náchod s lítostí oznamuje že dne 30. října 2020 navždy opustil řady kaktusářů pan Ing. Antonín Pitaš, dlouholetý předseda Klubu kaktusářů Náchod. Na jeho odchodu se podepsala epidemie Covid-19. Do čela Klubu byl zvolen 21.2.1975 a v jeho čele stál do poslední chvíle. Pod jeho vedením jsme se jako sekce ZO ČZS Náchod téměř dočkali 50.výročí založení KKN, které připadá na rok  2024. Po celou dobu byl aktivním členem KKN. V průběhu doby se pod jeho vedením uskutečnila řada zájezdů po ČR i do zahraničí, ve své době byly v Náchodě pořádány výstavy kaktusů, zprvu samostatné v Náchodském kulturním středisku, později ve spolupráci s náchodskými chovateli.

FOTO

Za vedení př. Pitaše se podařilo v Náchodě přivítat na přednáškách řadu významných kaktusářů. Mezi  nimi nechyběli, jako úzký výčet, př. Šubík, Haberman, Zavadil, Hladký, Říha, Jelínek, Codr, Dostál, Franc a řada dalších. Každoroční předprázdninový piknik u některého z našich členů se dočkal pokaždé příznivého ohlasu. V posledních letech došlo k úzké spolupráci s Klubem kaktusářů v Novém Městě nad Metují a společně byly pořádány výstavy na novoměstském zámku a rovněž další akce, jako jsou přednášky nebo výjezdy do sbírek. Spolupráce a kontakty se též udržují i s dalšími kluby v okolí, ať to je KK Broumov nebo KK Dvůr Králové n.L. Svoje zkušenosti využil i jako člen Územní rady ČZS Náchod
a jako člen ZO ČZS Náchod. Odchodem př. Pitaše ztrácí KKN i ZO ČZS Náchod aktivního člena, kterých už je dnes málo.

Čest jeho památce!
Náchodští kaktusáři

 

Zemřel Ing. Gabriel Vereš

S lítostí a smutkem oznamujeme, že 14. října 2020, den před svými 80-tými narozeninami. zemřel po těžké nemoci Ing. Gabriel Vereš ze Sliače, autor knih o zimovzdorných kaktusech a Zlatý Alberto 2015. Vzhledem k nepříznivé hygienické situaci se pohřeb zesnulého uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Čest jeho památce.
Výbor SČSPKS