Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

   Společenská rubrika SČSPKS

Tři jubilanti z KK Roudnice nad Labem

Klub kaktusářů při 5. ZO ČZS v Roudnici nad Labem vstoupil 9. září 2010 do 53. sezóny své nepřetržité činnosti. V současné době má 24 členů a shodou okolností hned tři z nich oslavili během letních měsíců významná životní jubilea:

50 let oslavil Milan Jackov (nar. 17. 7. 1960)
60 let oslavil Jan Boháček (nar. 26. 8. 1950)
70 let oslavil Jindřich Beran st. (nar. 13. 7. 1940)

Čerstvý padesátník Milan Jackov bydlí v Litoměřicích, ale sbírku má umístěnou na zahrádce v Lovosicích, kam dojíždí do zaměstnání v místní chemičce. V klubu je aktivním členem již více jak dvacet let, z rostlin se nejvíce zajímá o kaktusy rodu Notocactus. Nechybí na žádné významné akci a kamarádi oceňují jeho smysl pro humor.

Milan Jackov Jan Boháček Jindřich Beran st.
 

Čerstvý šedesátník Jan Boháček bydlí v Hoštce (vesnička středisková pár km od Štětí) a pracuje v papírnách ve Štětí. Sbírku má ve skleníku a foliovníku na zahradě u domu a z rostlin se nejvíce zajímá o kaktusy z rodů Aylostera, Rebutia, Mediolobivia a Coryphantha. V klubu patří mezi nejaktivnější členy už více jak třicet let.
Honza je vášnivý dokumentarista. Výborně ovládá práci s PC a s digitálním fotoaparátem, za posledních 10 let převedl do elektronické podoby mnoho dokumentů s kaktusářskou tématikou a díky jemu má spolek i celou bohatou kroniku na DVD.

Čerstvý sedmdesátník Jindřich Beran se narodil a bydlí v Českých Kopistech (polabská obec 2 km od Terezína). Sbírku má rozmístěnou ve 3 sklenících, které velmi krutým způsobem postihla extrémní povodeň v roce 2002. Tenkrát z jeho 40 let budované sbírky zbyly jen trosky. Ale on to nevzdal, začal v podstatě znovu a dnes už má skleníky opět plné zajímavých kytek. Jindru zajímá vše, co roste mezi nebem a zemí, ale ze všeho nejvíc pochopitelně kaktusy, v posledních 20 letech i jiné sukulenty a tilandsie. Kamarádi obdivují (a tiše i trvale závidí) jeho fenomenální fotografickou paměť na morfologické detaily jednotlivých rostlin a na jejich jména. Z kaktusů má nejraději telokaktusy a sulkorebucie, ale ve sbírce lze vidět zástupce prakticky všech existujících rodů. V klubu je nejzasloužilejším členem, neboť na jeho schůzky chodí už více jak padesát let. A co je nejzajímavější, od 6. května 1975 je až dosud předsedou klubu. A tuto funkci vykonává tak dobře, že si členové jiného předsedu nedovedou představit.

Všem třem jubilantům přejeme především stálé zdraví, rodinou pohodu
a hodně radosti z předmětů naší společné záliby!
(Zbytek členů KK Roudnice nad Labem) 
 

 


Loading
     

SČSPKS © 1998-2012, aktualizováno 27.12.2014.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz