Logo

 
 Aktuality a zprávy
 Orgány Společnosti
 Kluby a spolky
 Archivní sekce
 Společenská rubrika  
 
 Časopis Kaktusy
 Kaktusářské akce
 
 Fotogalerie
 Pěstitelská praxe
 CITES
 E-mailový adresář
 E-konference
 Odkazy
 
 Mimořádná nabídka
 Úvodní stránka
 

 

  Aktuality a zprávy Společnosti

Výstava sukulentů v Brně - září 2017
Botanická zahrada Masarykovy univerzity bude patřit sukulentům
 

Skleníky Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (roh ulic Kotlářské a Veveří) v září znovu přivítají výstavu sukulentů, kaktusů, tilandsií a dalších epifytních rostlin. Tentokrát potrvá od 8. do 15. září 2017 vždy od 9:00 do 17:30 hodin. Záměrem pořadatelů je opět představit sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a působivé mnohotvárnosti.
 

Výstavní expozice sukulentů

Větší prostor letos vystavovatelé věnují sukulentům pocházejícím z jihu Afriky, které doplní rostliny z Madagaskaru a Mexika. Chybět nebudou sukulenty s kaudexy a pachykauly, velmi rozmanitá skupina rostlin, která je mezi sběrateli a pěstiteli velmi oblíbená. Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout, mimo mnoha jiných zajímavostí, například unikátní kolekci různých druhů stapéliovitých P. Hanáčka, část sbírky J. Glosera nebo B. Vrškového, kteří své výpěstky obvykle vystavují jen na této výstavě.

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Své výpěstky a přebytky přivezou mimo již výše zmíněných pěstitelů další specialisté, např. M. Rec, P. Heřtus, Z. Ježek, M. Marčák, O. Potyka st. a O. Potyka ml., D. Sedláček nebo manželé Tomandlovi. J. Kochman vystaví kolekci svých mrazuvzdorných sukulentů, zejména netřesků.

 

Kolekce kaktusů

 

Poster Stapelie

Specializovaní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska a odborníci z Botanické zahrady Masarykovy univerzity vystaví téměř 500 rostlin. Od unikátních afrických a madagaskarských sukulentů, „živých kamenů“, rarit rodů Adenia, Avonia, Conophytum, Haworthia, Huernia či Pachypodium, po různorodou mexickou flóru včetně kaktusů, bromélií rodu Tillandsia a jiných epifytů.

Výstavní expozice v roce 2015

Výstava je ojedinělou příležitostí vidět na jednom místě množství rodů a druhů sukulentů z nejrůznějších čeledí a světadílů v kulturním prostředí Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno, která se na akci se významně podílí. Vstupenky umožňují prohlídku všech jejích expozic. Děti, studenti a senioři mají slevu na vstupném.

Pohled na výstavní expozice

Pohled na výstavní expozice

Návštěvníci si kromě sbírkových rostlin prohlédnou také doprovodnou výstavu malovaných vitráží s přírodní tématikou výtvarnice Ivany Škrancové a stejně jako loni fotografie z přírodních lokalit sukulentů pořízené našimi cestovateli. Sukulentům budou věnovány také informační panely s doprovodnými texty a dalšími fotografiemi. Protože jde o výstavu prodejní, mohou si zájemci doplnit svoje sbírky o nové rostliny za velmi přijatelné ceny. Nabízen bude široký sortiment semenáčů i dospělé sbírkové exempláře (sukulenty včetně kaktusů aj.) z přebytků pěstitelů včetně rarit.

Výstavní expozice sukulentů

Úlohou výstavy je také osvěta – proto nebude chybět například ukázka odborné literatury. Přítomní pořadatelé (manželé Tomandlovi) poskytnou zájemcům pěstitelské rady a pro skupiny, např. zájezdy a školní třídy, zajistí průvodce výstavou s populárně vědeckým výkladem. Fotografie z minulých výstav jsou umístěny na webových stránkách www.sukulentar.cz.

Výstavní expozice sukulentů

V sobotu 9. 9., tedy 2. den výstavy sukulentů, se uskuteční několik kroků od skleníků burza minerálů. Zde jsou bližší informace: Akce setkání sběratelů minerálů se bude konat 9. 9. 2017 od 9:00 do 15:00 v parčíku v areálu Př. fakulty MU.

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Pohled na výstavní expozici živých kamenů - rod Lithops

Doprava: pěšky z centra cca 15 minut, tramvají č. 12 z hlavního autobusového nebo vlakového nádraží, výstup na Konečného náměstí přímo u vchodu do botanické zahrady, doba jízdy 10 minut. Autem – parkování např. na parkovišti u právnické fakulty MU na Veveří ulici, potom pěšky 5 minut k botanické zahradě.

Na Vaši návštěvu se těší pořadatelé.

Výstavní expozice sukulentů

Ilustrační fotografie byly pořízeny na minulých výstavách sukulentů v Brně.

Kontakty na organizátory

Dr. Adolf Tomandl
tel.: 739 965 177
atomandl(at)seznam(dot)cz
www.sukulentar.cz  

 

Skleníky Botanické zahrady
PřF Masarykovy univerzity
Kotlářská 2
CZ-611 37 Brno
www.sci.muni.cz/bot_zahr/
Mapa


 


Loading
     

SČSPKS © 1998-, aktualizováno 25.08.2017.  Webmaster ing. Zdeněk Podešva, e-mail: podesva@post.cz